VÕTA KUMM KAASA

VÕTA KUMM KAASA

Viimane täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuring näitas, et vanuses 35+ mehed ja naised kasutavad juhusuhetes endiselt üsna harva kondoomi.
Kui kuni 35-aastaste meeste seas kasutavad juhusuhetes kondoomi veidi enam kui pooled, siis 35-44-aastastest kasutas juhupartneriga viimase 12 kuu jooksul alati kondoomi 39% ja ning üle 45-aastastest vaid 20%. Naiste seas on näitajad veel madalamad, 35-44-aastastest kasutas juhupartneriga viimase 12 kuu jooksul alati kondoomi 28% ja üle 45-aastastest vaid 14%. Mitte kunagi ei kasuta juhusuhetes kondoomi nende vanusegruppide meeste seas vastavalt 30% ja 57% ning naiste seas 49% ja 79%.

Kondoom ei ole ju oluline vaid raseduse ärahoidmiseks, vaid kaitseb ka seksuaalsel teel levivate infektsioonide eest. 

Kuigi uute HIV-juhtude arv väheneb aasta-aastalt, on HIV-ga elavate inimeste koguarv jätkuvalt kõrge. Hinnatakse aga, et Eestis elab üle 900 inimese, kes ei tea veel, et nad on HIVsse nakatunud. Seksuaalsel teel levivate infektsioonide diagnoosimine langes jõudsalt alates aastast 2000. Kuid sel aastal on nii süüfilise kui gonorröa diagnoosimine kasvanud. Kui süüfilist diagnoositi eelmisel aastal 24 juhtu, siis selle aasta üheteistkümne kuuga juba 35 juhtu. Gonorröal on vastavad näitajad 49 ja 71. Mõlemad nakkused võivad kulgeda väga tagasihoidlike sümptomitega, mistõttu inimesed ei pruugi ise seda teada.

Oluline on teada, et inimese välimuse põhjal ei ole võimalik infektsiooni olemasolu hinnata. Seksuaalsel teel levivad infektsioonid, sh HIV, võivad kulgeda sümptomiteta, mis tähendab, et inimene ei pruugi olla nakatumisest teadlik ning ka tema partner ei oska nakatumist kahtlustada. Ainus viis kindel olla, on teha HIV ja teiste seksuaalsel teel levivate infektsioonide testid,“ selgitas Tiia Pertel.

VÕTA KUMM KAASA!

Kasulikku teavet nii eesti kui vene keeles leiab lehelt WWW.HIV.EE

Allikas: Tervise Arengu Insituut